„Odlučio sam se na volontiranje jer smatram da me to čini boljom osobom“
Uspješno završen ESF projekt o volontiranju
Zaključno s 31. svibnja završio je projekt „Q25 – Jačanje sustava volontiranja u ruralnim zajednicama središnje Hrvatske“ čiji je nositelj LAG Vallis Colapis. Riječ je o projektu financiranom u 100% iznosu od 608.928,36 kuna iz Europskog socijalnog fonda i Ureda za Udruge Vlade Republike Hrvatske.
Projekt je provođen na području triju županija: Karlovačke, Zagrebačke i Sisačko-moslavačke županije u partnerstvu s Agencijom lokalne demokracije (ALD) Sisak, CARPE DIEM-om iz Karlovca, Crvenim Križem Duga Resa te Domom za starije i nemoćne Sveti Antun iz Karlovca.
Naziv projekta, „Q-25“, odnosi se na 20 organizatora volontiranja (javne ustanova i OCD-ovi) u području socijalne skrbi i zdravstva te korisnika projekta i 4 partnera što je ukupno 25 organizatora volontiranja, koji su sudjelovali u svim aktivnostima projekta. Aktivnosti projekta su uključivale, između ostaloga, osnaživanje zaposlenika za uključivanje volontera, edukaciju za prijavu projekata te uključivanje volontera u rad organizacija i javnih ustanova koje rade u području zdravstva i socijalne skrbi.
Rezultat jednogodišnjeg rada svih uključenih u projekt je: 47 zaposlenika educirano za menadžment volontera i/ili upoznato s prijavom na Erasmus+ program i natječaje unutar Europskog socijalnog fonda, više od 200 dugoročnih i kratkoričnih volontera uključeno je u rad ustanova/organizacija koje sudjeluju na projekt, svaka od ustanova/organizacija kreirala je dva dugoročna volonterska programa što je ukupno 50 novih volonterskih programa unutar projekta. Kroz javna predavanja u Karlovcu, Sisku i Donjoj Kupčini te predavanja u školama u Karlovcu i Sisku volontiranje i mogućnosti volontiranja u lokalnoj zajednici predstavljene su 129 osoba. Sve to rezultirat će na kraju projekta s više od 12 000 volonterskih sati koje us volonteri odradili u periodu trajanja projekta u organizacijama i ustanovama koje su sudjelovale na projektu.
Rezultati projekta ukazuju na veliku potrebu 25 ustanova i organizacija za osnaživanjem kroz edukaciju njihovih zaposlenika, međusobno umrežavanje te uključivanje volontera u svoj rad. U projekt su se uključile javne ustanove u zdravstvu: Neuropsihijatrijska bolnica dr.Ivan Barbot Popovača i Dom zdravlja Ozalj; javne ustanove u području socijalne skrbi: Centri za socijalnu skrb Duga Resa, Hrvatska Kostajnica i Sisak, Centar za pružanje usluga u zajednici Ozalj, Centar za rehabilitaciju Komarevo te Dom sv. Antun kao partner na projektu; svih šest Crvenih križeva u Karlovačkoj županiji: Karlovac, Ozalj, Vojnić, Slunj i Ogulin uz partnera na projektu CK Duga Resa te 11 organizacija civilnog društva: sv. Martin Pisarovina, Zvončići, USKA, Udruga slijepih Karlovačke županije, Turbina promjena, Udruga invalida rada i ostalih osoba s invaliditetom grada Duga Resa, Građanska inicijativa „Moj grad Sisak“ te Udruga za promicanje inkluzije uz partnere na projektu ALD Sisak i Carpe diem te nositelja LAG Vallis Colapis.
Završna aktivnost projekta bila je tiskovna konferencija te nakon nje završna evaluacija projekta održana u Domu sv. Antun. Cilj završne evaluacije na kojoj su sudjelovali predstavnici organizacija i ustanova uključenih u projekta bila je evaluacija ukupnog projekta te kreiranje akcijskog plana rada nakon završetka projekta.