Tek sam kasnije shvatio da je to zapravo volontiranje
“Rural EVS MOVEment” – uspješno proveden prvi EVS projekt!
LAG Vallis Colapis je 2017. godine dobio financiranje za svoj prvi EVS projekt, Rural EVS MOVEment, od strane Agencije za mobilnost i programe EU, koji je prijavljen na roku u listopadu 2016. godine. Radi se o projektu unutar Erasmus+ programa Ključne aktivnosti 1. Projekt se provodio na području LAG-a Vallis Colapis u razdoblju od 1.2.2017. do 31.7.2018. godine, dok je služba volontera trajala od 25.5.2017. do 24.5.2018. godine.
Kroz naš prvi EVS projekt naša je organizacija ugostila ukupno 3 volontera, Olgu, Ethel i Taavija. Volonteri su kroz svoj angažman aktivno sudjelovali u radu naše organizacije te na provedbi prvenstveno volonterskih projekata te projekata za mlade. Volonteri su živjeli u Ozlju gdje su se upoznali i s načinom života. Kroz svoj su volonterski angažman implementirali mnoštvo vlastitih inicijativa, ideja te osobnih projekata. Neke od tih bile su: radionice o mogućnostima za volontiranje za učenike i mlade, tematske radionice o Estoniji te osnovno tečaj estonskog jezika, origami radionice kao i kreativne radionice izrade predmeta, radionice za “Bariste”, ekološka akcije čišćenja obale Kupe i sl.
Svaki volonter kroz EVS projekt ima plaćen smještaj, te dobiva džeparac i novce za hranu. Financijski mu je pokrivena karta za dolazak i odlazak iz države, te po potrebi troškovi vize, prijave boravka i lokalnog prijevoza. Volonteri u državi primateljici imaju na raspolaganju supervizora koje se brine o dnevnim zadatcima volonterima te ishodima učenja. Za prilagodbu u lokalnoj zajednici te za osobnu pomoć pri eventualnim konfliktima, volonteri imaju mentora koji dolazi iz lokalne zajednice.
Kako bismo upoznali mlade i druge organizatore volontiranja kroz cijeli smo projekt radili na promociji aktivnosti, a nakon završetka volonterske službe održali smo diseminacijske aktivnosti u Hrvatskoj i Estoniji. Diseminacija je isplanirana još pri prijavi projekta, a dodatno razrađena netom prije odlaska volontera u Estoniju. Ciljana skupina diseminacijskih aktivnosti bili su prvenstveno mladi te ostali organizatori volontiranja kao potencijalni primatelji volontera. Radionice su bile neformalnog, interaktivnog tipa gdje je nakon kratke prezentacije i predstavljanja održana grupna radionica o tome kako EVS može koristiti mladima, odnosno drugim organizacijama. Mi kao organizacija primatelj volontera podijelili smo rezultate nastale projektom koji se uglavnom baziraju na neopipljivim rezultatima, tj. razvijenim vještinama i kompetencijama (poboljšana komunikacija na stranom jeziku – engleskom, poboljšane socijalne i komunikacijske vještine, osjećaj za drugoga, empatija, veće samopouzdanje, razvijen europski profil organizacije, osjećaj inicijative i poduzetnosti). Lokalna je zajednica ovim projektom kao rezultate povećala sadržaje aktivnosti u lokalnoj zajednici, osnažila suradnju s LAG-om Vallis Colapis, povećana interkulturalna svijest, promovirala svoj kraj putem objava EVS volontera i sl.
Volonteri su kroz ovaj projekt postigli sljedeće rezultate: razvili kompetencije na stranom jeziku (engleski i naučene osnove hrvatskog jezika), razvili kompetencije bitne za organizaciju, razvoj i implementiranje malih projekata te osobnih projekata (osnove projektnog menadžmenta), naučili važnost Erasmus+ programa za mlade te mogućnost korištenja Youthpass potvrde, razvijene komunikacijske, socijalne i prezentacijske vještine, naučene osnove facilitacije kroz implementaciju energizera, ice breakera i igara imena kroz razmjenu mladih i trening za osobe koje rade s mladima, razumijevanje procesa učenja te identificiranje ishoda učenja.
Projekt Rural EVS MOVEment financira Europska komisija kroz program Erasmus+, a preko Agencije za mobilnost i programe EU. Projekt vrijednosti 17.595,00 EUR provodio se od 1.2.2017. do 31.7.2018. godine u partnerstvu s MTÜ Noored Ühiskonna Heaks, dok je sama služba volontera trajala od 25.5.2017. do 24.5.2018. godine.