Uzajamnim razumijevanjem, prijateljstvom i suradnjom volontiranje mi je donijelo nova iskustva, poznanstva i znanja
Pripreme za Volonterski klub u punom jeku!
U sklopu projekta “Volonterska školica” bilo je vrlo zanimljivo posljednjih mjesec dana s obzirom da su, u školama uključenim u projekt, provedene edukativno – motivacijske radionice o volontiranju za učenike. Kroz navedeni projekt u dvije će se škole s područja LAG-a Vallis Colapis osnovati klubovi volontera. Kako bi škole, odnosno učitelji i učenici bili spremni na taj korak do sad su provedene mnoge aktivnosti koje su pripremile “teren” za buduće volontiranje u školama. Tako su prvo predstavnici škola educirani za osmišljavanje i provedbu kvalitetnih volonterskih programa u školama, nakon toga je s učenicima provedena analiza potreba s ciljem identificiranja njihovih želja i stavova o budućim volonterskim aktivnostima, te su u travnju provedene radionice o volontiranju.
Radionice su provedene u tri škole, točnije: jedna u Osnovnoj školi “Slava Raškaj” Ozalj, druga u Osnovnoj školi Žakanje, dok je treća provedena u Područnoj školi Kamanje. Na radionicama je ukupno sudjelovalo 52 učenika iz sve 3 škole. Edukativno-motivacijske radionice o volontiranju bile su zamišljene i provedene na način da se učenicima predstavio opći okvir volonterstva (što je volontiranje, gdje se može volontirati, tko može volontirati, zašto i sl.). Interaktivnim i neformalnim metodama učenici su dobili zadataka samostalno doći do definicije volonterstva, što im je i uspjelo jer su pogodili samu srž volontiranja. Predstavljene su im mogućnosti volontiranja u školi, zajednici, Hrvatskoj, izvan Hrvatske a sve s ciljem motiviranja za izradu što boljeg volonterskog programa u skladu s njihovim potrebama. Na kraju radionice dobili su zadatak koji su rješavali grupnim radom: podijeljene su im teme, odnosno područja volontiranja za koja su morali identificirati probleme, poteškoće, potrebe i rješenja. Teme koje su učenicima bile zanimljive i na kojima su radili i razvijali idejna rješenja su: mladi, djeca, okoliš, životinje, stariji i nemoćni te demokracija.
Nakon grupnog rada, zadatak je bio prezentirati svoj rad te objasniti zašto su odabrali baš tu temu. Nakon provedene tri radionice može se zaključiti da su učenici itekako svjesni problema u svojoj okolini te nedostataka u svakom području (nedovoljno kvalitetnih i ciljanih aktivnosti za mlade, nedostatci u okolišu po pitanju spremnika za otpad te učinkovitog razdvajanja otpada na svim razinama, nedovoljno sadržaja za djecu i sl.).
Usmenom evaluacijom s učenicima dolazimo do zaključka da su učenici nedovoljno upoznati s neformalnim metodama obrazovanja, volontiranjem općenito, nemaju dovoljno podrške te da je potrebna sustavna edukacija o volontiranju i mogućnostima na svim razinama. Radionica se učenicima svidjela, bili su vrlo motivirani i entuzijastični te su izrazili želju da se njihovi grupni radovi i negdje objave. Pogledajte na fotografijama kako je bilo na radionicama.
Projekt ”Volonterska školica” započeo je 1. lipnja 2017. godine, traje do 31. svibnja 2019., a nositelj projekta je udruga Carpe Diem. Ukupna vrijednost projekta iznosi 948.086,07 kuna te ga sufinanciraju Europska unija kroz Europski socijalni fond i Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske. Projekt se provodi na području Karlovačke i Sisačko-moslavačke županije u partnerstvu s Agencijom lokalne demokracije Sisak, LAG-om Vallis Colapis, udrugom Slobodna škola, Osnovnom školom Grabrik i Gimnazijom Karlovac.
Opći cilj projekta je doprinijeti povećanju društvenog i gospodarskog rasta te demokratskog razvoja u Karlovačkoj i Sisačko-moslavačkoj županiji kroz jačanje partnerstva organizacija civilnog društva i odgojno-obrazovnih ustanova u području volontiranja, dok je specifični cilj projekta uključiti kvalitetne volonterske programe u školski kurikulum i potaknuti razvoj odgoja i obrazovanja za volontiranje na području Karlovačke i Sisačko-moslavačke županije.