Činjenica je da volontiranjem ne možete ništa izgubiti, već samo dobiti.
O NAMA
Tko smo?
VOLONTERSKI CENTAR KUPA DJELUJE U SKLOPU LAG-A VALLIS COLAPIS NA RURALNIM PODRUČJIMA KARLOVAČKE I ZAGREBAČKE ŽUPANIJE, KAO POSREDNIK IZMEĐU ORGANIZATORA VOLONTIRANJA I SAMIH VOLONTERA.
Volonterski centar Kupa osnovan je u travnju 2013 godine u sklopu IPA prekograničnog programa Hrvatska-Bosna i Hercegovina “Prekogranično umrežavanje volontera za lokalni razvoj”.
Što radimo?
Projekti LAG-a Vallis Colapis koji sadrže djelokrug rada Volonterskog centra Kupa:
Ministarstvo socijalne politike i mladih - financiranje rada lokalnog volonterskog centra
Program pod nazivom „Volonterska mreža ruralnih zajednica Karlovačke i Zagrebačke županije“, trajao je od 1.6.2013. do 31.5.2014. Potpora je iznosila 82.296,00 kuna.
Erasmus+ (Agencija za mobilnost i programe EU)
LAG Vallis Colapis je bio nositelj uz djelovanje 1 partnera iz Slovenije. Riječ je o transnacionalnoj inicjativi mladih pod nazivom „Okreni društvo volonterizmu“ u iznosu potpore od 8.725,00 eura.
Aktivnosti: osnaživanje mladih za aktivno sudjelovanje u društvenom životu ruralnih zajednica kroz kreativno-stvaralačke aktivnosti. Početak projekta je bio 1.2.2014., a završetak 30.8.2014.
Europski socijalni fond (Ured za udruge Vlade RH i Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva)
Nositelj projekta „Koordinacija za pružanje socijalnih usluga Karlovačke i Sisačko-moslavačke županije“ uz 3 partnera:
Caritas Sisačke biskupije, Crveni križ Duge Rese i udrugu sv. Martin).
Dobivena je potpora u iznosu od 736.517,97kn.
Projekt je trajao od 28.12.2014. do 27.12.2015.
Aktivnosti: jačanje kapaciteta udruga za pružanje socijalnih usluga u ruralnim zajednicama. Kroz projekt smo osposobili 25 mobilnih volonterskih timova, pružatelja socijalnih usluga na ruralnom području Karlovačke i Sisačko-moslavačke županije. Timovi su uz opremu u vidu kabanica, mobitela za komuniciranje i bicikala dobili i podršku kroz educirane koordinatore volontera unutar svojih organizacija koji su upoznati sa zakonskom regulativom za volontiranje, menadžmentom volontera te strukturom volonterstva (lokalni, regionalni volonterski centri) kao vidom podrške lokalnim organizatorima volontiranja. U projekt je bilo uključeno 25 organizatora volontiranja koji su mobilizirali najmanje 75 volontera iz lokalne zajednice koji su nastavili svoj angažman i nakon završetka projekta.
Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku- „Volonterski centar Kupa“- financiranje rada lokalnog volonterskog centra
Iznos potpore: 120.000,00kn
Trajanje projekta: 1.8.2016.-31.7.2017.
Partneri: 13 općina i gradova na kojima djeluje LAG- Vallis Colapis s područja Karlovačke i Zagrebačke županije
Cilj projekta je uspostaviti i učvrstiti podršku organizatorima volontiranja sa područja 13 općina i gradova kroz promociju i razvoj volonterstva te povećanje vidljivosti aktivnosti organizatora volontiranja u ruralnim zajednicama, edukacija, stvaranje sustava podrške, povećanje broja volontera i organizatora volontiranja te unaprjeđenje partnerskih odnosa između organizacija civilnog društva i JLS-ova na navedenom području.
Europska volonterska služba (EVS)- projekt „Rural EVS MOVEment“ u sklopu Erasmus+ programa putem Agencije za mobilnost i programe EU
Vrijednost projekta: 17.595,00 EUR
Trajanje projekta: 1.2.2017.-31.07.2018.
Unutar projekta ugostili smo dvoje međunarodnih volontera i to iz Estonije, u cilju jačanja i stjecanja novih vještina i znanja te stvaranja novih sadržaja te informiranja i osnaživanja mladih u lokalnoj zajednici. Volonteri su u Ozlju proveli 12 mjeseci kroz koje su organizirali i provodili različite aktivnosti (radionice, tečajeve, prezentacije, izložbe, eko akcije i sl.)
„Q25 – Jačanje sustava volontiranja u ruralnim zajednicama središnje Hrvatske“ – projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda i Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske
Trajanje projekta: 1. lipanj 2017. – 31.5. 2018.
Vrijednost projekta: 608.928,36 kuna
Nositelj projekta: Lokalna akcijska grupa (LAG) Vallis Colapis
Partneri: Agencija lokalne demokracije Sisak, Carpe Diem-udruga za poticanje i razvoj kreativnih i socijalnih potencijala djece, mladih i odraslih, Hrvatski Crveni križ – Gradsko društvo Crvenog križa Duga Resa, Dom za starije i nemoćne osobe ”Sveti Antun”
Što označava „Q-25“? Q označava kvalitetu dok se broj 25 odnosi na 25 organizacija civilnog društva (OCD-a) i javnih ustanova koje sudjeluju u ovome projektu i svaki od tih OCD-a/javnih ustanova ima za cilj kreirati 2 dugoročna volonterska programa te uključiti kroz njih volontere u svoj rad.
Svrha projekta je doprinijeti socio-ekonomskom i demokratskom razvoju na području Karlovačke, Zagrebačke i Sisačko-moslavačke županije kroz unapređenje sustava volonterstva u pružanju socijalnih usluga kroz 2 specifična cilja:
Poboljšati usluge u zdravstvu i socijalnoj skrbi kroz izgradnju kapaciteta OCD-a i ustanova u Karlovačkoj, Zagrebačkoj i Sisačko-moslavačkoj županiji za učinkoviti menadžment volontera. Povećati broj kvalitetnih i održivih volonterskih programa u području zdravstva i socijalne skrbi kroz razvoj sustava volonterske podrške u Karlovačkoj, Zagrebačkoj i Sisačko-moslavačkoj županiji.
„Volonterska školica“
Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda i Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske
Trajanje projekta: 1. lipnja 2017. – 31. svibnja 2019.
Vrijednost projekta: 948.086,07 kuna
Nositelj projekta je udruga Carpe Diem, a provodi se na području Karlovačke i Sisačko-moslavačke županije u partnerstvu s Agencijom lokalne demokracije Sisak, LAG-om Vallis Colapis, udrugom Slobodna škola, Osnovnom školom Grabrik i Gimnazijom Karlovac.
Opći cilj projekta je doprinijeti povećanju društvenog i gospodarskog rasta te demokratskog razvoja u Karlovačkoj i Sisačko-moslavačkoj županiji kroz jačanje partnerstva organizacija civilnog društva i odgojno-obrazovnih ustanova u području volontiranja, dok je specifični cilj projekta uključiti kvalitetne volonterske programe u školski kurikulum i potaknuti razvoj odgoja i obrazovanja za volontiranje na području Karlovačke i Sisačko-moslavačke županije.
LAG Vallis Colapis kao partner u ovom projektu radi s osnovnim školama na svom području i to s OŠ „Slava Raškaj“ Ozalj i OŠ „Žakanje“ u kojima su otvoreni volonterski klubovi.
„Act, Learn, Improve, Volunteer, Empower – ALIVE“
Projekt financira Europska komisija kroz program Erasmus+ (Europska volonterska služba), a preko Agencije za mobilnost i programe EU
Trajanje projekta: 01.07.2018. – 31.08.2019.
Vrijednost projekta: 14.765,52 €
Nositelj projekta je LAG Vallis Colapis, a partner je armenska organizacija Youth Initiative Centre (Gyumri, Armenija). Kroz projekt je LAG ugostio 2 armenska volontera na dugoročno volontiranje. Volonteri u Ozlju borave od 2.10.2018. – 10.6.2019. te volontiraju na aktivnostima organizacije i u lokalnoj zajednici, provodeći različite aktivnosti (tečajeve, radionice i sl.).
„Digital Stories Berlin - EVSperience Diversity“
Projekt financira Europska komisija kroz program Erasmus+ (Europska volonterska služba), a preko Agencije za mobilnost i programe EU
Trajanje projekta: 01.08.2018. – 31.01.2020.
Vrijednost projekta: 12.653,00 €
Nositelj projekta je LAG Vallis Colapis, a partner Mediagrammi e.V. iz Njemačke. U sklopu projekta jedna je naša volonterka otišlana dugoročno volontiranje (12 mjeseci) u Berlin (Njemačka) te tamo radi na razvijanju i aktivnosti vezanim za digitalni storytelling.
„Volontiram, činim razlku!“ – projekt financira Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Trajanje projekta: 01.08.2018. – 31.07.2019.
Vrijednost projekta: 90.000,00 kn
Nositelj projekta je LAG Vallis Colapis, a partneri su Gradovi Ozalj i Duga Resa, te Općina Lasinja. Kroz projekt financiramo rad našeg Volonterskog centra Kupa kroz aktivnosti kao što su: informiranje i promocija volonterstva, pružanje podrške pri radu s volonterima i prijavi volonterskih sati, organiziranje volonterskih akcija, edukacije i radionice za učenike/mlade i organizatore volontiranje, jačanje partnerskih odnosa, jačanje kapaciteta Volonterskog centra i sl.
„Volontiram, mijenjam zajednicu!“ – projekt financira Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Trajanje projekta: 01.01.2020. – 31.12.2020.
Vrijednost projekta: 90.000,00 kn
Nositelj projekta je LAG Vallis Colapis, a partneri su Općine Krašić, Kravarsko, Pisarovina i žakanje. Kroz projekt financiramo rad našeg Volonterskog centra Kupa kroz aktivnosti kao što su: informiranje i promocija volonterstva putem društevnih mreža, web stranice i newslettera, povećanje broja organizatora volontiranja i volontera u ruralnim sredinama, jačanje postojećeg sustava tehničke podrške na terenu u cilju daljnjeg razvoja volonterstva, stvaranje sustava podrške koordinatorima volontera na području LAG-a Vallis Colapis, jačanje kapaciteta Volonterskog centra Kupa te promocija kroz edukaciju za izradu sadržaja na društvenim mrežama, provođenje radionica za učenike i škole o volontiranju i mogućnostima uključivanja škola, provođenje volonterskih akcija , umrežavanje s dionicima u zajednici.
MISIJA
Naša misija je usmjerena na promociju volonterstva i jačanje civilnog društva primarno na geografskom području LAG-a Vallis Colapis.
Želimo informirati i promovirati o značaju volonterstva, poticati razvoj volonterskih programa, poticati volonterske akcije te surađivati sa institucijama i organizacijama u postizanju navedenog.
CILJ
Angažirati što veći broj volontera u ruralnoj zajednici sa svrhom unaprjeđenja kvalitete života pojedinaca i zajednice u cjelini. Povećati postojeću bazu volontera i bazu organizatora volontiranja te ih međusobno povezati. Promovirati, educirati i informirati o mogućnostima koje volonterstvo nudi pojedincu i zajednici.
VIZIJA
Lokalna zajednica u kojoj je volonterstvo prepoznato kao vrijednost koja doprinosi izgradnji aktivne i snažne zajednice.
Tim „Volonterskog centra Kupa“ čine:
PETRA CULE
Petra je voditeljica Odjela za društvene djelatnosti LAG-a Vallis Colapis u čiju domenu spada rad Lokalnog volonterskog centra Kupa. U LAG-u radi 6 godina. U području volonterstva osposobljena je za provođenja edukacija za školsko volontiranje te osnivanje školskih volonterskih klubova, menadžment volonter, koordinatora volontera, Potvrdi o kompetencijama stečenim kroz volontiranje te edukacijsko-motivacijske radionice "Biti volonter". Po struci je magistra politologije te ma iskustva u provedbi nacionalnih i međunarodnih projekata u volonterstvu. Područje interesa: učenici, mladi, organizacije civilnog društva, međunarodna suradnja.
PETRA FORŠEK KOŠKI
Petra je stručna suradnica Odjela za društvene djelatnosti LAG-a Vallis Colapis gdje radi već više od 2 godine kao koordinatorica volontera i edukatorica te redovito naglašava važnost volontiranja u zajednici. Posjeduje iskustvo u razvoju projektnih ideja, edukativnih programa i materijala te koordinaciji projekata s izrazito razvijenim komunikacijskim i prezentacijskim vještinama. Svakodnevno radi s mladima iz Ozlja i okolice. Sudjelovala je na velikom broju treninga, seminara i usavršavanja u području rada s mladima i neformalnog obrazovanja.
Po struci je magistra edukacije španjolskog jezika i književnosti i magistra bibliotekarstva s prethodnim iskustvom u radu u formalnom obrazovnom sustavu. Područje interesa: volonterstvo, rad s djecom i mladima, neformalno obrazovanje, Građanski odgoj i obrazovanje, međunarodna suradnja.
MARTINA GUŠTIN
Martina je stručna suradnica Odjela za društvene djelatnosti LAG-a Vallis Colapis gdje radi više od godinu dana. Volontiranje u različitim ustanovama i organizacijama uvelo ju je u svijet volontiranja, projekata i neformalnog obrazovanja. Po struci je magistra komunikologije i kroatologije te sudjeluje u provedbi nacionalnih i međunarodnih projekata u volonterstvu. Područje interesa: volonterstvo, rad s mladima, neformalno obrazovanje, aktivno građanstvo.