Kroz projekt „Volontiram, činim razliku!“ kojeg financira Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku održali smo prvu u nizu izobrazbu o Potvrdi o kompetencijama stečenim kroz volontiranje. Izobrazbe su namijenjene organizatorima volontiranja, no i svim volonterima koji s Potvrdom nisu upoznati i nisu upoznati s načinom praćenja ishoda učenja.
Prva izobrazba održana je u Dugoj Resi na kojoj su se okupile dugoreške organizacije koje ili uključuju volontere već dugi niz godina ili žele uključiti volontere. Kroz interaktivnu radionicu organizatori volontiranja su predstavili svoje dugoročne volonterske programe te njihove buduće planove na području volonterstva. Također smo razmijenili iskustva po pitanju vođenja i prepoznavanja ishoda učenja od strane koordinatora volontera i samih volontera.
Kako bismo okupljene bolje upoznali s prepoznavanjem ishoda učenja, objasnili smo razlike između formalnog i neformalnog te informalnog obrazovanja, s obzirom da volontiranje spada pod neformalno obrazovanje. Kroz zanimljive vježbe za razmišljanje identificirali smo načine na koje najlakše učimo (npr. čitanjem enciklopedije i traženjem odgovora u vodičima, kroz vršnjačko učenje, kroz gledanje videa i sl.). Zaključak je da je svaka osoba različita i da svi imamo različite načine učenja. Također, nekima od nas više odgovara formalan način učenja, dok neki ipak više dođu do izražaja kroz neformalno učenje. Neformalno učenje je također dobar način za otkrivanje talenata za koje nismo ni znali da postoje.


S obzirom da je volontiranje dio neformalnog obrazovanja, a kad se radi o dugoročnom angažmanu tada za njega izdajemo Potvrdu o kompetencijama stečenim kroz volontiranje. Potvrda je službeni dokument koji nam može služi u svrhu osobnog ili profesionalnog razvoja. Naučili smo koji su koraci nužni kako bi izdavanje Potvrde prošlo onako kako bi trebalo i Potvrda bude ispunjena na ispravan način, te da sve unaprijeđene kompetencije budu prepoznate. Vježbali smo ispunjavanje Potvrde te vrednovanje znanja i vještina kroz određene kompetencije. U identificiranju ishoda učena i ispunjavanju Potvrde vrlo je bitan odnos volonter-koordinator volontera s obzirom da bi trebali zajednički ispuniti Potvrdu. Svoj osvrt na praćenje ishoda učenja dali su i EVS volonteri, Ashot i Raffi, koji su okupljenima pojasnili na koji način oni prate svoje ishode učenja, koliko često i kojim metodama. Također su pojasnili kako u njihovom slučaju izgleda popunjavanje Youthpassa koji je vrlo sličan našoj Potvrdi o komepetencijama stečenim volontiranjem s obzirom da sadrže iste kompetencije.

Jučer smo održali i prvi sastanak koordinatora volontera s ciljem osnivanja neformalne mreže koordinatora volontera s područja LAG-a Vallis Colapis za povećanje suradnje i umreženosti.
Sljedeće dvije izobrazbe o Potvrdi o kompetencijama stečenim volontiranjem i sastanci koordinatora volontera bit će u Ozlju i Lasinji za što ćemo pravovremeno objaviti datume i prijavnice.

*projekt „Volontiram, činim razliku!“ provodi se u partnerstvu s Gradovima Dugom Resom i Ozljem, te Općinom Lasinja. Vrijednost projekta je 90.000,00 kn, a traje od 1.8.2018. – 31.7.2019.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)