Osim sreće i ispunjenosti koju dobivam volontiranjem, volontiranjem također dobivam iskustvo koje ću u kasnijem životu zasigurno imati prilike iskoristiti.
Diseminacija rezultata projekta “Digital Stories Berlin- EVSperience diversity”
LAG Vallis Colapis uspješno je proveo projekt “Digital Stories Berlin- EVSperience diversity” kroz koji je volonterka Tina provela 12 mjeseci u Berlinu. Kroz svoju jednogodišnju službu Tina se intenzivno bavila digitalnim pripovijedanjem. Bio je ovo prvi dugoročni EVS projekt u kojem je LAG Vallis Colapis imao ulogu organizacije koja šalje volontere.
Svaki volonter kroz EVS projekt ima plaćen smještaj, te dobiva džeparac i novce za hranu. Financijski mu je pokrivena karta za dolazak i odlazak iz države, te po potrebi troškovi vize, prijave boravka i lokalnog prijevoza. Volonteri u državi primateljici imaju na raspolaganju supervizora koje se brine o dnevnim zadatcima volonterima te ishodima učenja. Za prilagodbu u lokalnoj zajednici te za osobnu pomoć pri eventualnim konfliktima, volonteri imaju mentora koji dolazi iz lokalne zajednice. Također je svakom volonteru na raspolaganju organizacija pošiljatelj koja pruža potporu i podršku tokom cijelog trajanja službe. Uz sve to, volonter ima pravo na tečaj jezika zemlje u kojoj volontira te ima obvezu otići na treninge koje organizira Nacionalna agencija. Radi se o treninzima po dolasku i na sredini službe koji se odvijaju u različitim dijelovima države primateljice i s ostalim EVS volonterima. Na ovaj način volonteri imaju priliku upoznati ostale volontere u državi u kojoj volontiraju, a i različite dijelove države.
Kako bismo upoznali mlade i druge organizatore volontiranja kroz cijeli smo projekt radili na promociji aktivnosti, a nakon završetka volonterske službe održali smo diseminacijske aktivnosti u Hrvatskoj i Njemačkoj. Diseminacija je isplanirana još pri prijavi projekta, a dodatno razrađena netom prije odlaska volonterke. Ciljana skupina diseminacijskih aktivnosti bili su prvenstveno mladi te ostali organizatori volontiranja kao potencijalni primatelji volontera. Radionice su bile neformalnog, interaktivnog tipa gdje je nakon kratke prezentacije i predstavljanja održana grupna radionica o tome kako EVS može koristiti mladima, odnosno drugim organizacijama. Diseminacijske radionice/prezentacije održane su u školama s obzirom da i škole mogu biti primateljica međunarodnih volontera, a i aktivne su već u lokalnom volontiranju.
Podijelili smo rezultate nastale projektom koji se uglavnom baziraju na neopipljivim rezultatima, tj. razvijenim vještinama i kompetencijama (poboljšana komunikacija na stranom jeziku – engleskom, poboljšane socijalne i komunikacijske vještine, osjećaj za drugoga, empatija, veće samopouzdanje, razvijen europski profil organizacije, osjećaj inicijative i poduzetnosti, učiti kako učiti, razvijene digitalne vještine, kulturalna osviještenost, učiti kako primiti kritiku i kako ispraviti pogrešku).
S obzirom da je tema projekta bila digitalno pripovijedanje i kako je jedan od rezultata i priručnik o digitalnom pripovijedanju, s ciljanom skupinom diseminacijskih aktivnosti podijelili smo i online verziju priručnika te digitalne priče koje je osmislila volonterka Tina, a koju možete vidjeti ovdje. Priručnik je također dostupan i u tiskanoj verziji te ćemo ga dijeliti zainteresiranim organizacijama/ustanovama za rad s mladima i volonterima, te osobama koje rade s mladima.
*Projekt ”Digital Stories Berlin- EVSperience diversity” provodio se od 1.8.2018. do 31.01.2020. u partnerstvu s Mediagrammi e.V., a služba volonterke trajala je od 21.9.2018. do 20.09.2019. Projekt je financirala Europska komisija kroz Erasmus+ program