„Htio sam promijeniti svakodnevnu rutinu i okolinu. Doći u drugu državu, volontirati i na taj način promijeniti sebe“
„Act, Learn, Improve, Volunteer, Empower – ALIVE“ – uspješno proveden drugi EVS projekt
LAG Vallis Colapis uspješno je proveo svoj drugi EVS projekt koji je trajao od 01.07.2018. do 31.08.2019. godine, provodio se u partnerstvu s YIC Gyumri – Youth Initiative Centre NGO iz Armenije. Volonterska služba trajala je pak od 2.10.2018. do 10.6.2019. godine i u tom su periodu volonteri boravili u Ozlju. Projekt vrijednosti 14.765,52 € financirala je Europska komisija kroz Erasmus+ program.
Kroz navedeni su projekt u našu organizaciju na volontiranje došla dva mlada volontera iz Armenije, Ashot i Raffi. Volonteri su živjeli u Ozlju i svakodnevno radili i pripremali svoje aktivnosti u ozaljskom uredu LAG-a. Uobičajeni tjedan EVS volontera izgledao je ovako: dolazak u ured, sastanak sa supervizoricom i dogovor zadataka i aktivnosti, tečaj hrvatskog jezika, priprema radionica i tečaja ruskog jezika, priprema za radionice u školama, sastanci s mentorom, vrijeme za refleksiju i dnevnik učenja, druženje u lokalnoj zajednici.
Svaki volonter kroz EVS projekt ima plaćen smještaj, te dobiva džeparac i novce za hranu. Financijski mu je pokrivena karta za dolazak i odlazak iz države, te po potrebi troškovi vize, prijave boravka i lokalnog prijevoza. Volonteri u državi primateljici imaju na raspolaganju supervizora koje se brine o dnevnim zadatcima volonterima te ishodima učenja. Za prilagodbu u lokalnoj zajednici te za osobnu pomoć pri eventualnim konfliktima, volonteri imaju mentora koji dolazi iz lokalne zajednice. Također je svakom volonteru na raspolaganju organizacija pošiljatelj koja pruža potporu i podršku tokom cijelog trajanja službe. Uz sve to, volonter ima pravo na tečaj jezika zemlje u kojoj volontira te ima obvezu otići na treninge koje organizira Agencija za mobilnost i programe EU. Radi se o treninzima po dolasku i na sredini službe koji se odvijaju u različitim dijelovima Hrvatske i s ostalim EVS volonterima. Na ovaj način volonteri imaju priliku upoznati ostale volontere u Hrvatskoj, a i različite dijelove države.
Kako bismo upoznali mlade i druge organizatore volontiranja kroz cijeli smo projekt radili na promociji aktivnosti, a nakon završetka volonterske službe održali smo diseminacijske aktivnosti u Hrvatskoj i Armeniji. Diseminacija je isplanirana još pri prijavi projekta, a dodatno razrađena netom prije odlaska volontera u Armeniju. Ciljana skupina diseminacijskih aktivnosti bili su prvenstveno mladi te ostali organizatori volontiranja kao potencijalni primatelji volontera. Radionice su bile neformalnog, interaktivnog tipa gdje je nakon kratke prezentacije i predstavljanja održana grupna radionica o tome kako EVS može koristiti mladima, odnosno drugim organizacijama. Podijelili smo rezultate nastale projektom koji se uglavnom baziraju na neopipljivim rezultatima, tj. razvijenim vještinama i kompetencijama (poboljšana komunikacija na stranom jeziku – engleskom, poboljšane socijalne i komunikacijske vještine, osjećaj za drugoga, empatija, veće samopouzdanje, razvijen europski profil organizacije, osjećaj inicijative i poduzetnosti, učiti kako učiti, razvijene digitalne vještine, kulturalna osviještenost, učiti kako primiti kritiku i kako ispraviti pogrešku).
Rezultati EVS projekata mogu se mjeriti i na volonterima i lokalnoj zajednici. Ashot i Raffi su unaprjeđenjem svojih kompetencija i vještina direktno utjecali na poboljšanje pronalaženja posla s obzirom na svakodnevan rad s digitalnim alatima, Internet alatima te radom u google dokumentima i officeu. Tim više što prije dolaska na službu nisu radili u navedenim programima, a obojica su nezaposleni. Također su unaprijedili svoje vještine i kompetencije rada s ljudima, posebno s mladima s obzirom da su pod mentorstvom supervizorice pripremali i provodili radionice o Erasmus+ programu i učili kako dobro planirati i iskoristiti vrijeme dostupno za provedbu radionica.
Posebnost diseminacijske radionice armenskih volontera po povratku kući je što su ju održali s budućim EVS volonterima. Vrlo korisna radionica u kojoj su Ashot i Raffi budućim i potencijalnim volonterima mogli iz prve ruke ispričati kako izgleda volontiranje u drugpj državi.
Lokalna je zajednica ovim projektom kao rezultate povećala sadržaje aktivnosti u lokalnoj zajednici, osnažila suradnju s LAG-om Vallis Colapis, povećana interkulturalna svijest, promovirala svoj kraj putem objava EVS volontera i sl.